W dniach 14-15 października odbyła się kolejna edycja Workshopu filmowego – Chirurgia Ogólna zorganizowanego przez prof. dr hab. med. Tadeusza Wróblewskiego (Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) we współpracy z Fundacją Wideochirurgii i Sekcją Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich. Spotkanie zorganizowane zostało w Aleksandrowie Łódzkim. Do przedstawienia pokazu filmowego inaugurującego konferencję został zaproszony dr hab. n. med. Kryspin Mitura z Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UPH w Siedlcach. Podczas wystąpienia, na podstawie wykonanych przez siebie zarejestrowanych operacji, zaprezentował film, w którym przedstawił niuanse techniczne operacji laparoskopowych, zwracając szczególną uwagę na stosowane narzędzia, sposób ich użycia, metody preparowania w przestrzeniach anatomicznych z zachowaniem wszystkich aspektów zawartych w listach kontrolnych protokołu operacyjnego.
Podczas spotkania pozostali zaproszeni eksperci wyemitowali i omówili również filmy dotyczące wykorzystania staplerów w zespoleniach jelitowych, stosowania terapii podciśnieniowej i nowoczesnych technik hemostazy miejscowej, sposobów resekcji wątroby w przypadku operacji guzów przerzutowych. W drugim dniu warsztatów uczestnicy spotkania mieli okazję do ćwiczenia swoich umiejętności na licznie zgromadzonych stanowiskach z symulatorami laparoskopowymi, gdzie pod okiem zaproszonych ekspertów doskonalili umiejętność szycia i wiązania laparoskopowego, preparowania tkanek, układania siatek syntetycznych w odpowiedniej przestrzeni, stosowania hemostatyków i zakładania opatrunków podciśnieniowych w trudno gojących się przetokach przewodu pokarmowego i trudnych stomiach.
Obecnie stosowane w chirurgii techniki wideoskopowe (laparoskopia, endoskopia) pozwalają na precyzyjne wykonywanie operacji pod kontrolą obrazu wideo umożliwiającego znaczne powiększenie obrazu o wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu pojawiła się możliwość rejestrowania materiału wideo na nośnikach elektronicznych i prezentacji przebiegu operacji dla celów szkoleniowych. Dr hab. Kryspin Mitura od wielu lat na podstawie zgromadzonego materiału wideo opracowuje filmy edukacyjne dla chirurgów z Polski i zagranicy, które udostępnione są na kanale #herniacademia na YouTube. Kilkadziesiąt zamieszczonych filmów szkoleniowych z dokładnym opisem technik operacyjnych uzyskało dotychczas ponad 200 tysięcy wyświetleń w ponad 50 krajach na świecie, a sam kanał jest subskrybowany przez ponad 3200 obserwujących.