W dniach 15-19 października br. w San Diego w Kalifornii (USA) po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19, odbył się kolejny Kongres Amerykańskiej Akademii Chirurgów (American College of Surgeons, ACS). Spotkanie to zgromadziło blisko 12 tysięcy chirurgów ze 116 krajów świata i jest największym tego typu wydarzeniem w tej specjalności. W gronie uczestników Kongresu znalazł się dr hab. Kryspin Mitura z Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UPH w Siedlcach, który podczas sesji tematycznych przedstawił dwa doniesienia naukowe dotyczące leczenia przepuklin: Effectiveness of a preperitoneal desuflation in laparoscopic inguinal hernia repair – should it be mandatory in every TAPP repair? i Umbilical TAPP (laparoscopic transabdominal preperitoneal) repair for medium size umbilical hernias in overweight and obese patients.
Spotkanie rozpoczęło się uroczystością zaprzysiężenia nowych członków Akademii, którzy zostali przyjęci do ACS w ciągu ostatnich trzech lat. Dr hab. Kryspin Mitura został przyjęty do tego prestiżowego grona w 2020 roku, jako czwarty chirurg z Polski, a obecnie do Amerykańskiej Akademii Chirurgów należy jedenastu chirurgów z naszego kraju.
W kolejnych dniach Kongresu odbyły się liczne sesje plenarne, dyskusje panelowe, prezentacje przypadków, omówienie filmów operacyjnych oraz warsztaty tematyczne. Podczas tegorocznego spotkania, obok zagadnień naukowych, dominującym tematem było wprowadzenie nowoczesnych programów poprawy jakości w chirurgii w oparciu o mierzalne parametry gromadzone z użyciem nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dużo uwagi podczas Kongresu poświęcono również ogólnoświatowemu kryzysowi kadrowemu wśród chirurgów, który jest związany zarówno ze zmianami demograficznymi wynikającymi ze starzenia się tej grupy specjalistów, jak również ze względami prawno-medycznymi, które powodują coraz mniejsze zainteresowanie wśród młodych lekarzy wyborem tej specjalizacji. Niestety te zjawisko w znacznym stopniu dotyczy również Polski, gdzie w ostatnich latach gwałtownie rośnie średnia wieku w tej grupie zawodowej.
American College of Surgeons jest największym stowarzyszeniem chirurgicznym na świecie, skupiającym w swoich szeregach ponad 80 tysięcy członków. Od czasu założenia tej organizacji w 1913 roku, uzyskała on status organizacji wyznaczającej standardy leczenia i kierunki rozwoju. To właśnie ta organizacja wprowadziła do nowoczesnego leczenia między innymi standardy ATLS, wytyczne postępowania w przypadku mnogich obrażeń, wprowadzenie metod laparoskopowych i endoskopowych do codziennej praktyki klinicznej.