W dniach 20-23 września 2023 roku we Wrocławiu odbył się 71. Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich (TChP). Zróżnicowany i przygotowany z rozmachem program naukowy, ożywione dyskusje z ekspertami, jak również imprezy towarzyszące temu wydarzeniu, były czynnikiem łączącym liczne grono lekarzy i sympatyków Chirurgii Polskiej. W 71. Kongresie wzięło udział ponad 1500 uczestników z całego kraju, w tym 180 wybitnych ekspertów w dziedzinie różnych specjalizacji chirurgii.
W trakcie trwanie Kongresu odbyła się sesja plenarna, podczas której powołano Polski Oddział American College of Surgeons – największej lekarskiej organizacji na świecie. Wśród piętnastu członków założycieli tej polskiej organizacji znalazł się prof. dr hab. med. Kryspin Mitura z Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Siedlcach, który jest członkiem tej prestiżowej organizacji chirurgicznej od 2019 roku.
W trakcie trwania Kongresu prof. Kryspin Mitura wygłosił również dwa wykłady. W plenarnej sesji wideochirurgicznej omówił aktualne zasady leczenia uwięźniętych przepuklin. Natomiast w cieszących się ogromnym zainteresowaniem uczestników dwóch sesjach przepuklinowych, zaprezentował zagadnienia dotyczące powikłań chirurgii rekonstrukcyjnej ściany brzusznej. Był jednocześnie prowadzącym te sesje.
W trakcie Kongresu odbyły się wybory do Zarządów poszczególnych sekcji TChP. Prof. Kryspin Mitura został wybrany po raz kolejny do Zarządów trzech sekcji: Sekcji Wideochirurgii, Sekcji Endoskopowej i Sekcji Chirurgii Przepuklin.
Kongres we Wrocławiu był okazją do uroczystego zakończenia programu Hernia Master, który został zrealizowany we współpracy z TChP i Fundacją Akademia Aesculap. Jest to pierwszy kompleksowy program szkoleniowy z chirurgii laparoskopowej przepuklin w Polsce, a pomysłodawcą szkolenia był prof. Kryspin Mitura, który wspólnie z prof. Maciejem Śmietańskim z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego poprowadzili ten projekt.
Odbywający się co dwa lata Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich to najważniejsze spotkanie chirurgów w naszym kraju – zarówno pod względem doboru tematów wykładów, jak i oczekiwań uczestników, a prezentowane są głównie aktualne problemy chirurgii drugiej dekady XXI wieku, służące rozwojowi wszechstronnej opieki chirurgicznej.