W dniach 26-28 września 2024 roku w Warszawie odbył się Kongres Chirurgii Minimalnie Inwazyjnej. Tegoroczny Kongres tradycyjnie stanowił forum wymiany doświadczeń i jednocześnie okazję do zapoznania się z aktualnymi informacjami oraz problemami związanymi z szybko dokonującym się postępem technologicznym w zakresie technik minimalnie inwazyjnych, stanowiących podstawę współczesnej chirurgii. Tradycyjnie do aktywnego udziału w spotkaniu zostali zaproszeni wykładowcy zarówno z Polski, jak i z zagranicy, wybitni eksperci i specjaliści o uznanej renomie międzynarodowej, reprezentujący różne działy chirurgii małoinwazyjnej.
Do prowadzenia jednej z głównych sesji „Abdominal Hernias Minimally Invasive Surgery” został zaproszony prof. dr hab. med. Kryspin Mitura z Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Siedlcach. Podczas Kongresu wygłosił również wykład „TAPP for ventral and incisional hernias”.
Podczas Kongresu wykłady były prowadzone w języku angielskim. W programie naukowym przewidzianych było dziesięć sesji tematycznych poświęconych chirurgii minimalnie inwazyjnej w zakresie narządów jamy brzusznej, z uwzględnieniem bogatego doświadczenia klinicznego wykładowców oraz prezentacji najnowszych technik zabiegowych, w tym również uwzględniających technologie sztucznej inteligencji. Poza merytorycznym udziałem w Kongresie, była to także niepowtarzalna okazja do udziału w towarzyszących warsztatach praktycznych.
Prof. Kryspin Mitura przedstawił i omówił aspekty techniczne laparoskopowej przedotrzewnowej techniki beznapięciowego zaopatrywania pooperacyjnych defektów powłok brzusznych. Prezentacja wzbogacona została o omówienie licznych przypadków klinicznych pacjentów operowanych przez prof. Kryspina Miturę z zastosowaniem tej nowatorskiej metody, która po raz pierwszy w Polsce została zastosowana w Szpitalu Miejskim w Siedlcach. Mimo wysokiej skuteczności tej techniki, dotychczas ta metoda nadal wykorzystywana jest jedynie w nielicznych ośrodkach klinicznych w Polsce i w Europie głównie z uwagi na trudności techniczne w jej przeprowadzeniu.
Chirurgia minimalnie inwazyjna, zarówno laparoskopowa, endoskopowa, jak i robotowa stanowią kolejny ważny krok w kierunku nowoczesnej medycyny, która stawia na precyzję, szybki powrót do zdrowia i komfort pacjentów. Wiele rozmów i dyskusji podczas 4. Kongres Chirurgii Minimalnie Inwazyjnej poświęconych było również przyszłości oraz wykorzystywaniu sztucznej inteligencji
4. Kongres Chirurgii Minimalnie Inwazyjnej rozpoczął się od Sesji Ordynatorów, której przewodniczyli prof. dr hab. n. med. Grzegorz Wallner i prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz. Pierwszy wykład o stanie polskiej chirurgii wygłosił dr n. med. Marek Kos, Podsekretarz Stanu w Ministerstwo Zdrowia