W dniu 26 października 2024 roku w Łodzi odbyła się czwarta edycja konferencji Młodzi Chirurdzy 2024. Te cykliczne spotkania dedykowane są adeptom chirurgii ogólnej, rezydentom, ale również studentom kierunków lekarskich zainteresowanych chirurgią ogólną, zwłaszcza studentom piątego i szóstego roku medycyny. Podczas konferencji przeprowadzono liczne warsztaty praktyczne z udziałem uczestników oraz wygłoszono szereg wykładów przygotowanych przez chirurgów uznawanych za autorytety w swoich dziedzinach. Do grona ekspertów zaproszony został m.in. prof. dr hab. Kryspin Mitura reprezentujący Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UwS w Siedlcach. Wygłosił wykład dotyczący kwalifikacji, przygotowania i leczenia operacyjnego rozległych pooperacyjnych przepuklin brzusznych.
Według organizatorów konferencji „młody chirurg” to niekoniecznie osoba w młodym wieku, ale ktoś, kto wyróżnia się nieustanną chęcią zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Taki chirurg jest otwarty na naukę, gotowy do przyswajania nowoczesnych technik i metod leczenia, a także do ciągłego doskonalenia się, co jest kluczowe w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie. Jest to osoba, która ceni sobie nawiązywanie nowych znajomości z kolegami po fachu, wierząc, że każda interakcja może wzbogacić jego doświadczenie i wiedzę. To ktoś, kto z pasją i zaangażowaniem podchodzi do swojej pracy, dążąc do bycia najlepszym w swojej dziedzinie.
Według przeprowadzonych przez organizatorów konferencji ankiet wśród uczestników, młodzi chirurdzy najbardziej potrzebują znajomości aktualnej wiedzy medycznej w oparciu o codzienne problemy kliniczne. Oczekują wsparcia w procesie decyzyjnym i w budowaniu pewności siebie opartym na doświadczeniu i znajomości techniki operacyjnej. Chcą poznać niuanse techniczne w zakresie najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych – jak prawidłowo i sprawnie diagnozować, kwalifikować i operować. Liczą na stworzenie dobrej sieci kontaktów z innymi chirurgami z różnych ośrodków w kraju. Oczekują wiedzy jak samemu stać się mentorem i skutecznie przekazywać wiedzę młodszym kolegom.
W związku z pogłębiającym się kryzysem kadrowym w chirurgii ogólnej w Polsce i starzeniem się tej grupy zawodowej, obecnie za niezwykle cenne uznaje się wszelkie inicjatywy zmierzające do zwiększenia zainteresowania tą fascynującą dziedziną medycyny jak największej grupy studentów medycyny.