Pomimo toczącej się w Ukrainie wojny, lekarze pracujący w tym kraju nadal starają się szkolić w nowoczesnych sposobach leczenia. Organizowanie szkoleń w Ukrainie jest obecnie znacznie utrudnione ze względu na ciągłe zagrożenie atakami rakietowymi. Dlatego ukraińscy lekarze poszukują możliwości udziału w szkoleniach organizowanych za granicą. Na prośbę grupy ukraińskich chirurgów ze szpitala uniwersyteckiego we Lwowie, szkolenie z nowatorskich technik laparoskopowych zostało zorganizowane i przeprowadzone w Szpitalu Miejskim w Siedlcach przez prof. dr hab. med. Kryspina Miturę z Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UwS w Siedlcach. Wspólnie z zespołem wykonał i szczegółowo omówił operacje laparoskopowe pooperacyjnych defektów powłok brzusznych. Obecni na szkoleniu chirurdzy zgodnie stwierdzili, że ze względu na toczącą się obecnie wojnę, obserwują coraz większą liczbę pacjentów, którzy w wyniku odniesionych ran i przebytych operacji będą w przyszłości wymagali operacji rekonstrukcyjnych powłok brzusznych.
Wśród przybyłych z Ukrainy pięciu chirurgów był profesor Orest Lerchuk, do niedawna kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego we Lwowie oraz profesor Volodymyr Khomiak, który obecnie pełni tę funkcję. Warto dodać, że w przeszłości tą kliniką kierował Ludwik Rydygier, który uważany jest za ojca polskiej chirurgii. Założył m.in. Towarzystwo Chirurgów Polskich, które jest największą organizacją chirurgiczną w naszym kraju.
Uniwersytet Medyczny we Lwowie (Danylo Halytsky Lviv National Medical University) jest jedną z trzech największych i najstarszych placówek edukacji medycznej na Ukrainie, działającej od ponad 240 lat. Początek Wydziału Medycznego wiąże się jednak z powstaniem najstarszego uniwersytetu na Ukrainie – lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki (Ivan Franko University of Lviv), powołanego w 1661 przez króla Polski – Jana II Kazimierza.
Wśród znanych absolwentów Uniwersytetu Medycznego we Lwowie należy wymienić Stanisława Lema, który z uwagi na okupację hitlerowską był później zmuszony do kontynuowania nauki w CM UJ w Krakowie. Jednym z rektorów Uniwersytetu Medycznego we Lwowie był wspomniany wyżej Ludwik Rydygier.