W dniach 7-8 Listopada 2024 roku w Gdańsku odbył się pierwszy kongres "Bałtyckie Dni Przepuklinowe" (Baltic Hernia Days) w prestiżowym Europejskim Centrum Solidarności. Kongres z racji na swoją rangę i prezentowaną wartość merytoryczną uzyskał prestiżową afiliację Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego (EHS). Zainteresowanie uczestników udziałem w kongresie znacznie przekroczyło oczekiwania organizatorów, gromadząc na wszystkich sesjach blisko pół tysiąca chirurgów z wielu krajów. W składzie Komitetu Organizacyjnego i Komitetu Naukowego znalazł się prof. dr hab. med. Kryspin Mitura z Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UwS w Siedlcach. Dodatkowo wygłosił wykład, w którym dokonał porównania obecnie dostępnych alternatywnych technik operacyjnych. Przewodniczył również sesji dotyczącej operacjom naprawczym okolicy pachwinowej.
"Bałtyckie Dni Przepuklinowe" miały na celu promowanie wymiany naukowej i kulturowej. Odbyły się dedykowane sesje dotyczące nowości w herniologii, mające na celu zacieśnianie więzi między chirurgami a korporacjami specjalizującymi się w tej dziedzinie. Była to okazja do dzielenia się wiedzą i podkreślania innowacji w zakresie implantów i technik chirurgicznych. Kongres był również okazją do nawiązywania osobistych relacji. Gdańsk, z jego bogatą historią i dynamiczną teraźniejszością, jest idealnym miejscem na takie interakcje.
Gdańsk, miasto o bogatej historii i kulturze, stanowił nie tylko tło, ale i kontekst dla zorganizowanego wydarzenia. Konferencja objęła państwa Europy Bałtyckiej: Łotwę, Litwę, Estonię, Finlandię, Szwecję, Niemcy, Danię i Norwegię, promując regionalną współpracę i wspólną wizję dzielenia się wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie herniologii. Szczególną uwagę zwrócono na chirurgów z Ukrainy, którzy mimo trudnych okoliczności, wzbogacili kongres swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie herniologii.