W dniach 22-23 listopada 2024r. w Szpitalu Miejskim w Siedlcach zostały przeprowadzone kolejne warsztaty laparoskopowe z operacji małoinwazyjnych przepuklin pachwinowych. W kursie udział wzięło pięciu chirurgów ze szpitali w Poznaniu, Łodzi, Łomży, Ostrowa Wielkopolskiego i Warszawy. Szkolenie przeprowadził prof. dr hab. med. Kryspin Mitura z Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UwS w Siedlcach. W pierwszym dniu warsztatów odbyło się szkolenie praktyczne na trenażerach i materiale biologicznym, a następnie miała miejsce część teoretyczna z omówieniem kluczowych zagadnień rekonstrukcji powłok brzusznych. Drugi dzień kursu to już obserwacja operacji live na bloku operacyjnym. Łącznie wykonano i omówiono pięć operacji rekonstrukcyjnych.
W ostatnich dwóch dekadach chirurgia przepuklin w Polsce, ale również na świecie, przechodzi ogromną ewolucję. Dwadzieścia lat temu nastąpiła pierwsza istotne transformacja techniki operacyjnej w kierunku metod beznapięciowych, czyli z wykorzystaniem implantów syntetycznych. Dzięki temu udało się poprawić wyniki leczenia blisko dziesięciokrotnie w odniesieniu do występowania nawrotów. Obecnie trwa druga fala transformacji techniki chirurgicznej, która polega na zmianie dostępu operacyjnego z tradycyjnych metod otwartych, do metod laparoskopowych. Według obecnych szacunków w ostatnim dziesięcioleciu, liczba ośrodków dysponujących w swoim armamentarium techniką laparoskopową wzrosła ponad dziesięciokrotnie. Prof. Kryspin Mitura brał aktywny udział w promowaniu nowoczesnych metod operacji przepuklin w całym opisanym powyżej okresie. Organizowane w Siedlcach szkolenia wpisują się w ogólnopolskie działania podejmowane na rzecz rozwoju tej dziedziny chirurgii.
Łącznie dotychczas w szkoleniach w Siedlcach udział wzięło ponad 500 chirurgów z ponad dwustu szpitali w Polsce. Warto wspomnieć jednocześnie, że obecnie w Polsce aktywnych zawodowo jest nieco ponad trzy tysiące chirurgów, zaś w Polsce operuje się około 80 tysięcy przepuklin pachwinowych i brzusznych rocznie. Stąd nawet niewielka poprawa jakości leczenia chirurgicznego przekłada się na znaczne korzyści społeczne i zdrowotne populacji.