W dniach 28-30 listopada w Łasku k/Łodzi odbyła się po raz pierwszy chirurgiczna konferencja endoskopowa – Endofest. Spotkanie stanowiło forum, na którym specjaliści, lekarze, oraz entuzjaści medycyny spotkali się, aby wymieniać doświadczenia, prezentować najnowsze osiągnięcia i dzielić się wiedzą z zakresu endoskopii. To prestiżowe spotkanie skupiało uwagę na najnowszych technologiach, innowacjach oraz praktycznych aspektach związanych z endoskopią. Jest to nowa inicjatywa Zarządu Sekcji Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich. W składzie Zarządu tej Sekcji od czterech kadencji znajduje się prof. dr hab. med. Kryspin Mitura, który dodatkowo pełnił na konferencji rolę eksperta i prezentował wystąpienia dotyczące polipektomii endoskopowych oraz sposobów endoskopowego tamowania krwawień do przewodu pokarmowego.
Endofest to wyjątkowe wydarzenie, które w całości poświęcone było dziedzinie endoskopii. Endofest pełniło rolę platformy integrującej społeczność specjalistów oraz promowało rozwój tej ważnej dziedziny medycyny. Poprzez prelekcje, warsztaty i dyskusje, uczestnicy mieli okazję pogłębić swoją wiedzę, zdobyć nowe umiejętności, oraz współpracować w dążeniu do doskonałości w dziedzinie endoskopii. To wyjątkowe wydarzenie stanowiło nie tylko doskonałą okazję do nauki, ale również inspirowało do dalszych badań i doskonalenia praktyki medycznej związanej z endoskopią.
Pomysł na Endofest powstał kilka lat temu, w odpowiedzi na utrudniony dostęp do praktycznego szkolenia z technik endoskopowych. Zarząd Sekcji Endoskopowej wraz z Przewodniczącym Sekcji – dr hab. med. Michałem Spychalskim, prof. UMED, postanowili to zmienić. Endofest to trzy dni wypełnione możliwie szerokim wachlarzem aktywności. Każdy z uczestników mógł sam wybrać elementy szkolenia, które są najbardziej interesujące. Organizatorzy starali się zapewnić możliwie najszerszy wybór zajęć praktycznych – tamowanie krwawień, EUS, ECPW, ESD, leczenie przetok i nieszczelności. Dodatkowo odbyły się kursy teoretyczne – jak opisać gastroskopię, przełyk Barreta, tamowanie krwawień, leczenie powikłań chirurgicznych.
Spotkanie poprzedzone było kursami endoskopowymi, w których udział jest niezbędny do uzyskania certyfikatu umiejętności endoskopowych w Polsce, pozwalającego na samodzielne wykonywanie badań w naszym kraju.