W dniach 3-5 kwietnia br. w Lublinie odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa „Lublin International Students’ Surgical Congress LISSC 2025”, która była skierowana do studentów i młodych lekarzy zainteresowanych dziedzinami zabiegowymi. Celem wydarzenia była wymiana doświadczeń dotyczących działalności naukowej, prezentacja autorskich doniesień badawczych, edukacja środowiska medycznego oraz promowanie specjalności zabiegowych wśród młodych medyków na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do wygłoszenia wykładu inaugurującego konferencję został zaproszony Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Miejskiego w Siedlcach – prof. dr hab. Kryspin Mitura reprezentujący Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Siedlcach. Wygłosił wykład „Keynote Lecture: Surgery of Abdominal wall hernias – anatomy and the techniques you haven't heard of”, w którym w oparciu o omawiane aspekty medyczne, przedstawił również możliwości rozwoju zawodowego i naukowego, które należy uwzględnić przy wyborze ścieżki kariery zawodowej i wyborze specjalizacji przez młodych adeptów medycyny.
W konferencji udział wzięło 300 uczestników w sesjach naukowych oraz 250 uczestników warsztatów. W związku z tym, że konferencja obywała się w języku angielskim i była transmitowana na żywo online, dodatkowo udział wzięli uczestnicy z innych krajów.
Warsztaty prowadzone były w Centrum Symulacji Medycznych przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, które stanowi najnowocześniejszą tego typu placówkę w Polsce. Odbyły się m.in. warsztaty kadawerowe przy dostępie laparoskopowym, ćwiczenia na trenażerach zabiegów endoskopowych, laparoskopia podstawowa i zaawansowana, szycie chirurgiczne, szycie kardiochirurgiczne – zastawki serca czy warsztaty robotyczne Versius. Bogata gama warsztatów pozwoliła, aby każdy z uczestników znalazł coś dla siebie.
Dodatkowo studenci z polskich i zagranicznych uczelni medycznych mogli zgłosić prezentacje naukowe w formie opisów przypadków medycznych, prac oryginalnych, meta analiz czy prac przeglądowych. Najciekawsze były prezentowane podczas konferencji w dziesięciu sesjach tematycznych. W każdej sesji wybrano najlepszą pracę, zaś zwycięzcy mogli prezentować swoje wystąpienia w sesji Grand Prix na zakończenie konferencji. Nagrodą za najlepsze wystąpienie naukowe był symulator laparoskopowy do nauki szycia, wiązania i preparowania endoskopowego.
{gallery}mitura/2025{/gallery}