W dniu 30 kwietnia 2025r. w Mediolanie (Włochy) odbył się specjalistyczny kurs z leczenia rozstępu mięśni prostych jamy brzusznej i przepuklin okołopępkowych (Diastasis Recti & Umbilical Hernia Repair Masterclass). Do udziału w szkoleniu zaproszonych zostało czterdziestu ekspertów z całego świata, specjalizujących się w chirurgii rekonstrukcyjnej przedniej ściany jamy brzusznej. Polskę reprezentowało dwoje chirurgów, w tym prof. dr hab. med. Kryspin Mitura z Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UwS w Siedlcach. Podczas szkolenia zaprezentowano najnowsze osiągnięcia techniczne w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Przedstawiono możliwości, wyniki i ograniczenia obecnie stosowanych metod chirurgicznych. Zaprezentowano perspektywy dalszego rozwoju technik terapeutycznych, głównie w oparciu o metody minimalnie inwazyjne, zwłaszcza laparoskopowe.
Większość z prezentowanych podczas szkolenia technik operacyjnych stosowana jest już w Szpitalu Miejskim w Siedlcach przez zespół prowadzony przez prof. Kryspina Miturę, a niektóre z nich były wykonane po raz pierwszy w Polsce właśnie w Siedlcach. Od wielu lat w Szpitalu Miejskim w Siedlcach regularnie odbywają się szkolenia z opisanych technik operacyjnych dla chirurgów z Polski i zagranicy. Stąd, udział w Masterclass był doskonałą okazją do aktualizacji wiedzy w tym zakresie i poznania bezpośrednio od autorów tych metod najnowszych rozwiązań wprowadzanych obecnie na świecie.
Kurs poprowadzili prof. Giampiero Campanelli (Włochy) i prof. Henry Hoffmann (Szwajcaria) – uznane autorytety w dziedzinie chirurgii rekonstrukcyjnej powłok brzusznych na świecie. Przebieg szkolenia odbywającego się w Mediolanie był transmitowany online przez platformę Hernia University. Kurs odbył się we współpracy European Hernia Society (EHS) z firmą Beckton Dickinson (BD).
Rozstęp mięśni prostych jamy brzusznej i przepukliny okołopępkowe są powszechnym schorzeniem dotykającym odpowiednio 30 i 10% populacji. Brak uwzględnienia koincydencji obu schorzeń stanowi jedną z głównych przyczyn prowadzących do niepowodzenia leczenia chirurgicznego, a w konsekwencji nawrotów przepuklin. Obecne wytyczne rekomendują stosowanie implantów syntetycznych w operacjach naprawczych tych defektów. Główna trudność techniczna tych zabiegów polega jednak na odpowiednim przygotowaniu przestrzeni do umieszczenia implantu o odpowiednim rozmiarze, zwłaszcza jeśli wykonuje się tę procedurę z dostępu minimalnie inwazyjnego.