WYDZIAŁ NAUK MEDYCZNYCH I NAUK O ZDROWIU

Uniwersytet w Siedlcach

NEW VERSION - 2025-05-25 04:27:31

Aktualności

Wieloośrodkowe projekty badawcze, zwłaszcza te o prospektywnym charakterze są niezwykle cenione w świecie nauki. Przykładem takiej współpracy jest projekt MEFISTO Trial, prospektywnego randomizowanego badania przeprowadzonego w Polsce, w którym dwuletniej analizie poddano wpływ mocowania implantów syntetycznych w minimalnie inwazyjnych rekonstrukcjach przepuklin pachwinowych. Jednym z dziewięciu ośrodków biorących udział w tym największym na świecie projekcie badawczym w tym obszarze był Oddział Chirurgii Ogólnej Szpitala Miejskiego w Siedlcach, kierowany przez prof. dr hab. med. Kryspina Miturę z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Siedlcach (WNMiNZ UwS). Wyniki przeprowadzonej analizy okazały się na tyle doniosłe, że praca została właśnie opublikowana w najbardziej prestiżowym czasopiśmie chirurgicznym na świecie – Annals of Surgery (IF 13, MNiSW 200). Warto podkreślić, że jest to pierwsza od ponad dziesięciu lat praca z zakresu leczenia przepuklin przyjęta do publikacji w tym czasopiśmie, a dotychczas w Annals żaden polski zespół badawczy nigdy nie opublikował swoich wyników.

 projekt MEFISTO Trial

Obecnie zespół kierowany przez prof. Kryspina Miturę bierze udział również w kilku innych wielośrodowych projektach badawczych, m.in. SWINGMESH STUDY, CIRCULAR i PROPHECY. Pierwszy z nich stanowi kolejną krajową prospektywną analizę wpływu nowego rodzaju przestrzennego implantu na wyniki laparoskopowego leczenia przepuklin pachwinowych. Kolejne dwa projekty to już międzynarodowe wieloośrodkowe kolaboracje dotyczące odpowiednio analiz defektów okołopępkowych (CIRCULAR) i prewencji przepuklin powstających jako konsekwencja operacji wykonywanych w trybie pilnym (PROPHECY).

W ubiegłym roku zakończyło się inne wieloośrodkowe badanie, w którym analizowano wyniki leczenia po operacjach usunięcia pęcherzyka żółciowego (Polish Galstone Registry). Szpital Miejski w Siedlcach dysponuje w tym zakresie olbrzymim doświadczeniem, stąd wyniki tutejszego ośrodka zostały również zawarte w prowadzonej analizie. Efektem tej współpracy było przygotowanie pięciu artykułów naukowych, które obecnie są w trakcie procesu publikacyjnego w wysoko punktowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym.

Na początku bieżącego roku zakończyło się kolejne badanie dotyczące niefarmakologicznej redukcji lęku okołooperacyjnego. Analizie poddano wpływ interwencji multimedialnej na samopoczucie chorych przed operacją. Dodatkowo oceniono efekt wygenerowanego przekazu audiowizualnego na skłonność pacjentów do świadomego zapoznania się ze zgodą na przeprowadzenie procedury medycznej. Rezultatem tej analizy prowadzonej przez dr Weronikę Kisielewską z WNMiNZ UwS i zespół prof. Kryspina Mitury było opublikowanie trzech artykułów w wysoko punktowanych czasopismach (Journal of Clinical Medicine, Videosurgery and Other Miniinvasive Techniques, Polish Journal of Surgery).

Obecnie trwa zbieranie danych do kolejnej wieloośrodkowej analizy, do której zaproszony został zespół ze Szpitala Miejskiego w Siedlcach. Badanie dotyczy pacjentów leczonych z powodu choroby stłuszczeniowej wątroby związanej z zaburzeniami metabolicznymi. Obok prof. Kryspina Mitury w tym badaniu udział bierze również dr Weronika Kisielewska z Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego w Siedlcach.

Kolejne dwa nowatorskie projekty naukowe prowadzone obecnie w Oddziale Chirurgii Ogólnej Szpitala Miejskiego w Siedlcach dotyczą oceny skuteczności pasów i gorsetów brzusznych na wyniki leczenia zaawansowanych rekonstrukcji rozległych pooperacyjnych przepuklin brzusznych. Ten obszar został wskazany w ostatnio opublikowanych międzynarodowych wytycznych jako jedno z kluczowych zagadnień wymagających dodatkowych analiz.

Najnowsze prowadzone aktualnie badanie skupia się na ocenie wyników leczenia innowacyjnego autorskiego rozwiązania opracowanego przez prof. Kryspina Miturę, pozwalającego na redukcję napięcia powięzi podczas odtwarzania ciągłości powłok brzusznych, tzw. ‘suitcase technique’ wśród chorych z olbrzymimi złożonymi defektami przedniej ściany brzusznej.

Udział w wieloośrodkowych projektach badawczych przynosi korzyści nie tylko środowisku medycznemu, ale przede wszystkim pacjentom. Dzięki dostępowi do nowoczesnych metod leczenia i diagnostyki, mieszkańcy Siedlec i okolic mogą liczyć na opiekę medyczną na najwyższym poziomie.

Szpital Miejski w Siedlcach pokazuje, że nawet placówka o charakterze regionalnym może odegrać istotną rolę w rozwoju nauki i medycyny. Dzięki zaangażowaniu w projekty badawcze i współpracy z Uniwersytetem w Siedlcach, staje się ważnym ogniwem w systemie ochrony zdrowia, łącząc praktykę kliniczną z działalnością naukową.


Nasza oferta studiów

Lekarski

kierunek Lekarski

Po uzyskaniu dyplomu i odbyciu stażu podyplomowego oraz zdaniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) absolwent kierunku lekarskiego może podjąć zatrudnienie w publicznych i niepublicznych podmiotach leczniczych, instytutach naukowo-badawczych oraz instytucjach zajmujących się pośrednictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej.

Ratownictwo medyczne

ratownictwo medyczne

Absolwent jest przygotowany do pracy w:

  • jednostkach Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (zespołach ratownictwa medycznego, szpitalnych oddziałach ratunkowych, lotniczym pogotowiu ratunkowym);
  • jednostkach współpracujących z Systemem PRM (straży pożarnej, WOPR, TOPR, GOPR itp.),
  • Centrach Powiadamiania Ratunkowego,
  • jednostkach ratownictwa specjalistycznego,
  • podmiotach leczniczych,
  • prywatnych firmach medycznych,
  • firmach i instytucjach szkoleniowych,
  • zespołach zarządzania kryzysowego,
  • jednostkach mundurowych.

Pielęgniarstwo
kierunek pielęgniarstwo

Absolwent kierunku pielęgniarstwo to osoba praktycznie przygotowana do wykonywania zawodu, może być zatrudniony na stanowisku pielęgniarki między innymi w publicznych i niepublicznych podmiotach leczniczych:   szpitalach, poradniach, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładach opiekuńczo-leczniczych, placówkach nauczania i wychowania, ośrodkach opieki paliatywnej/hospicyjnej, sanatoriach, podstawowej opieki zdrowotnej, a także świadczyć opiekę w domu pacjenta oraz w zespole lekarza rodzinnego,  żłobkach i domach pomocy społecznej.

Dietetyka

dietetyka

Absolwent jest przygotowany do pracy w:

  • publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, poradniach dietetycznych, zakładach żywienia zbiorowego i zakładach dostarczających pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia (catering),
  • organizacjach konsumenckich,
  • placówkach sportowych i odnowy biologicznej (w zależności od rodzaju dodatkowych kwalifikacji),
  • w szkolnictwie - po uzyskaniu dodatkowych kwalifikacji z zakresu przygotowania pedagogicznego
  • w laboratoriach oceny jakości żywności
  • ponadto będzie przygotowany do współpracy z firmami produkującymi dietetyczne środki spożywcze i preparaty do leczenia żywieniowego oraz współpracy z lekarzem w zakresie leczenia wymagającego odpowiedniego postępowania dietetycznego.

Kosmetologia

 kierunek kosmetologia

 Absolwent po uzyskaniu dyplomu będzie przygotowany do:

  • pracy w gabinetach kosmetycznych o pełnym zakresie świadczonych usług oraz współpracy z lekarzem dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo,
  • zorganizowania i prowadzenia gabinetu kosmetycznego,
  • pełnienia funkcji edukacyjnej w podstawowym zakresie, mającej na celu promowanie zdrowego stylu życia i dbałości o pielęgnację ciała i urody,
  • planowania rodzaju zabiegu kosmetycznego i zastosowania kosmetyku zgodnie z rozpoznaniem  i przeznaczeniem kosmetyku,
  • poprawnego wykonania zabiegów kosmetycznych, pielęgnacyjnych i upiększających z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań,
  • odczytu składu kosmetyku i ustalenia jego zastosowania,
  • działania i oceny wskazań i przeciwwskazań do wykonywanych przez lekarza zabiegów laseroterapii, mezoterapii, wstrzyknięć kwasu hialuronowego, kolagenu, botoksu,
  • podjęcia działań w zakresie powstrzymywania procesów starzenia skóry,
  • podnoszenia swoich kwalifikacji i doskonalenia zawodowego,
  • wykonywania zawodu zgodnie z zasadami etyki zawodowej.

Turystyka i rekreacja

turystyka i rekreacja

Stale rozwijająca się branża turystyczna potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry, która będzie potrafiła w sposób kompleksowy zająć się zorganizowaniem wyjazdu, od zamówienia autokaru począwszy na opiece rezydenta kończąc. Studenci kierunku TURYSTYKA I REKREACJA zyskują wszechstronne przygotowanie do wykonywania zawodu organizatora turystyki i rekreacji, samodzielnego planowania imprez turystycznych
i animacji wolnego czasu. Zyskują szerokie perspektywy zawodowe. Mogą podjąć zatrudnienie w:

  1. przedsiębiorstwach turystycznych
  2. ośrodkach wypoczynkowych
  3. gospodarstwach agroturystycznych

Jeżeli lubisz ruch, łatwo nawiązujesz kontakty i interesujesz się organizacją czasu wolnego dla dzieci i dorosłych wybierz kierunek TURYSTYKA I REKREACJA.